کاغذ یوپو یک کاغذ مصنوعی ضد آب است. وقتی از آبرنگ یا واترکالر روی آن استفاده می کنیم، نقاشی شما فقط با تبخیر و زمان خشک می شود. هیچ جذبی توسط کاغذ صورت نمی گیرد (مثل جذبی که توسط کاغذ آبرنگی معمولی صورت می گیرد نیست). این خصوصیت باعث می شود که رنگ روی کاغذ هنگام خشک شدن، بافت های بسیار خوبی را روی کاغذ شکل دهد.در این مقاله به معرفی برخی از جلوه های این کاغذ می پردازیم.

کاغذ آبرنگ یوپو

یوپو یک کاغذ منحصر به فرد و متقاعد کننده برای کاغذهای هنری سنتی است. یوپو یک کاغذ مصنوعی و ماشین ساز از ۱۰۰ درصد پلی پروپیلن است. از خصوصیات این کاغذ می توان به سفید روشن آن، ضدآب، مقاوم در برابر لکه، مقاوم در برابر پارگی، مقاوم در برابر تا شدن، بسیار قوی، دوام بالا، PH خنثی و … اشاره کرد. این کاغذ ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است. به علت خصوصیات منحصر به فرد این کاغذ، گرد و خاک و چربی مانع از عملکرد صحیح آن می شود.قبل از استفاده با آب و صابون، نقاط و اثر انگشت را از روی کاغذ پاک کنید.

این کاغذ را هنرمندان حرفه ای مخصوص آبرنگ می شناسند، اما این کاغذ در چاپ افست، سیلک اسکرین، حکاکی، طراحی، نقاشی آکریلیک و … نیز ایده آل است. پیگمنت های اعمال شده به ورق های سفید یوپو، روشنی و درخشندگی خود را حفظ می کند.

چند تکنیکی می توان با کاغذ یوپو استفاده کرد:

در کار با کاغذ یوپو، مهمترین عنصر آب است.

رنگ آبرنگی رقیق شده در آبرنگ خشک خواهد شد و از خود بافت های زیبا و خطوط تیره تر به جا می گذارد. این بافت و خطوط در جزییات نقاشی و اثر هنری مشهود است. اگر از این خطوط خوشتان نیامد، می توانید وقتی جوهر خشک شد، آن ها را پاک کنید.

خطوط تیره تر روی یوپو جایی که جوهر خشک می شود.

اگر جوهر به سرعت روی کاغذ حرکت می کند، می توان با اضافه کردن کمی صابون سرعت را کند تر کرد. همچنین می توان از آکریلیک و ژل آن استفاده کرد. آکریلیک مزیت ساخت لایه سازی راحت تری دارد.

رنگ های روی یوپو را می توان لایه بندی کنید. این کار کمی قلق دارد، باید مراقب بود قلمو دوبار روی یک مکان کاغذ عبور نکند زیرا به رنگ صدمه می زند. بهتر از بگذاریم رنگ کامل خشک شود (یک شب بماند) تا دوباره امتحان کنیم.

یکی از مزیت های اصلی کاغذ یوپو این است که اجازه پاک کردن هر رنگی را می توان از روی آن پاک کرد.اگر جوهر هنوز خیس است، دستمال تیشو یا قلمو خشک کار را انجام می دهد. اگر جوهر خشک است، آن ناحیه ای که می خواهید پاک کنید را دوباره خیس کرده و پاک کنید.

پاک کردن رنگ روی کاغذ یوپو Qtip

برای نواحی تیره تر نقاشی شما می توانید از تکنیکی که در ادامه معرفی می شود، استفاده کنید. رنگ آرنگی را مستقیم از تیوب استفاده کنید زیرا مدیریت آن راحت تر است. سپس از یک کاغذ تیشو تمیز و نو استفاده کرده و آن را روی نواحی خیس که تازه نقاشی کرده اید قرار دهید. این کار به نواحی تیره شفافیت می بخشد.

نقاشی نواحی تیره با یوپو

اسپری کردن الکل روی نواحی خیس رنگ، روی کاغذ یوپو خیلی خوب عمل می کند.

این کاغذ همه کاره است. غیر از هدف اصلی تولید آن که خلق آثار هنری است، از بسته بندی و لیبل زنی گرفته تا بازاریابی و تبلیغاتی، یوپو درجه های مختلفی برای انواع کاربردها دارد. کاربرد بسته بندی و لیبل: غذا و نوشیدنی، سلامتی و زیبایی، وسایل نقلیه کاربرد طراحی و بازاریابی: گزارش های سالیانه، کارت ویزیت و پستال، منوها، لیبل ها، کاتالوگ ها، ایندگس ها و…. این کاغذ درجه ها روشنی، گرماژ، سایز های مختلفی دارد. یوپو گلاسه دای کات، پرفراژ، حکاکی و متالایز می شود.