Interpack پس از چند سال وقفه، بار دیگر در سال 2023 باز خواهد گشت. پیش از این قرار بود تا نمایشگاه interpack در سال 2021 برگزار شود اما همه گیری کرونا برگزاری این نمایشگاه را به تعویق انداخت. با توجه به وقفه چندساله برای برگزاری این رویداد، انتظار می‌رود تولیدکنندگان و فعالان حوزه بسته بندی حضور پرشوری در اینترپک 2023 داشته باشند. نمایشگاه interpack به صورت سه سال یکبار برگزار می‌شود. شهر دوسلدورف در غرب آلمان نیز از ابتدا تا به امروز میزبان این نمایشگاه بوده است.
آخرین دوره این نمایشگاه در سال 2017 برگزار شد. با توجه به شیوع ویروس کرونا در اروپا، برگزارکنندگان اینترپک 2020 تصمیم گرفتند تا این رویداد را به سال 2021 موکول کنند. با این حال شیوع کرونا همچنان ادامه یافت و نمایشگاه اینترپک 2021 نیز لغو شد. نمایشگاه بسته بندی اینترپک 2023 طی روزهای چهارم تا دهم ماه می 2023 در مرکز نمایشگاهی دوسلدورف برگزار خواهد شد. از نظر زمانی، تاریخ این نمایشگاه با روزهای چهاردهم الی بیستم اردیبهشت ماه 1402 تطابق دارد.
با توجه به وضعیت گفته شده، فاصله بین دو نمایشگاه interpack به حدود شش سال رسیده است. طی شش سال گذشته پیشرفت‌های مختلفی در زمینه بسته بندی و لوازم جانبی آن پدید آمده است. بنابراین انتظار داریم که در این نمایشگاه حجم بالایی از محصولات جدید به نمایش گذاشته شوند.
در آخرین دوره برگزاری این نمایشگاه، 2866 غرفه از 55 کشور جهان حضور داشتند. بازدیدکنندگان این نمایشگاه نیز بالغ بر 170 هزار نفر از 169 کشور جهان بودند. نمایشگاه اینترپک اهمیت بسیاری نزد رسانه‌ها دارد. به همین دلیل نمایشگاه اینترپک 2017 توسط 943 رسانه معتبر از 48 کشور جهان مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به وقفه شش ساله میان دو دوره نمایشگاه اینترپک، انتظار می‌رود این اعداد و ارقام در مقایسه با مدت مشابه گذشته افزایش چشمگیری داشته باشند.

Interpack17 BL16481

 

چه افرادی در Interpack حضور پیدا می کنند؟
متخصصان در زمینه های مختلف مرتبط با صنایع بسته بندی و در تمام سطوح سازمانی از کارشناسی تا مدیریتی از نمایشگاه بسته بندی Interpack بازدید خواهند کرد. برای بسیاری از تصمیم گیرندگان صنایع شرکت در این رویداد بین المللی یک امر ضروری است. چرا که آن ها در 19 سالن نمایشگاهی که مساحتی نزدیک به 2 میلیون فوت مربع را پوشش می دهد، ملزم به یافتن پایه های محکمی هستند که بر اساس آن تصمیمات سرمایه گذاری خود را بنا نهند.

 

interpack 1

 

چه شرکت هایی در اینترپک حضور دارند؟
نمایشگاه اینترپک مهم‌ترین رویداد بین‌المللی در حوزه صنعت بسته بندی محسوب می‌شود، از این رو شرکت‌های مختلفی در آن حضور پیدا می‌کنند. از بین 2800 غرفه در این نمایشگاه، حدود 700 غرفه به تولیدکنندگان آلمانی اختصاص دارد و باقی آن‌ها در اختیار شرکت‌هایی از دیگر کشورها است.
لیست غرفه‌های نمایشگاه interpack به حدود 40 صفحه می‌رسد. در این لیست اسامی شرکت‌هایی از ایالات متحده آمریکا، ترکیه، اسپانیا، ایتالیا، کره جنوبی، دانمارک، هند، تایوان، هلند، چین، لهستان، فرانسه، برزیل، مکزیک، پرتغال و اتریش به چشم می‌خورد. در مجموع این نمایشگاه میزبان شرکت‌های بسته بندی و لوازم وابسته از 55 کشور جهان است.
تعداد غرفه‌های نمایشگاه interpack در هر دوره افزایش پیدا می‌کنند. برای مثال تعداد غرفه‌های نمایشگاه اینترپک 2014 برابر با 2670 بود که در دوره بعدی یعنی اینترپک 2017 به 2866 غرفه افزایش پیدا کرد. در صورتی که فعالان صنایع بسته بندی استقبال مناسبی را از اینترپک 2023 ترتیب دهند، انتظار داریم تا 3000 غرفه را در این دوره مشاهده کنیم. همچنین پیش بینی می‌شود تعداد کشورهای شرکت کننده در این نمایشگاه، بیش از هر زمان دیگری باشد.
نمایشگاه interpack از دو بخش تشکیل شده است که شامل محصولات بسته بندی و لوازم جانبی صنعت بسته بندی هستند. در بخش بسته بندی، آخرین دستاوردها و محصولات صنایع بسته بندی به معرض نمایش عموم گذاشته می‌شوند. بخش دیگر این نمایشگاه به لوازم جانبی صنایع بسته بندی اختصاص دارد. در این قسمت جدیدترین دستگاه‌ها و بروزترین متدهای تولید بسته بندی عرضه می‌شوند و آخرین پیشرفت‌های صنعت بسته بندی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. به تازگی بخش سومی نیز به نمایشگاه اینترپک اضافه شده است که به تاثیر بسته بندی بر سلامت انسان و کیفیت زندگی آن‌ها می‌پردازد. صنعت بسته بندی همانند دیگر صنایع جهان در حال تحول است و تولیدات سازگار با محیط زیست، اکنون بیش از هر زمان دیگری محبوب هستند.

dusseldorf exhibition stands 

چه محصولاتی در اینترپک مورد توجه کاربران هستند؟
interpack یک نمایشگاه تخصصی در حوزه بسته بندی است. در نتیجه انواع بسته بندی‌ها در طبقه‌های مختلف قرار می‌گیرند تا تمایز و تشخیص هر دسته برای کاربران آسان باشد. به طور کلی نمایشگاه اینترپک انواع بسته بندی را در هشت طبقه قرار می‌دهد:

1) خوراکی‌ها: به جرات می‌توان گفت که حوزه بسته بندی مواد غذایی، بیشترین قوانین و محدودیت‌ها را دارد. از سوی دیگر رشد صنعت تولید مواد غذایی و افزایش تمایل مردم به خرید غذاهای آماده، تقاضا برای این حوزه را افزایش داده است. محدودیت‌های این حوزه به همراه تقاضای رو به افزایش برای بسته بندی مواد غذایی، سبب شده‌اند تا این عرصه بیش از هر زمان دیگر پیچیده و رقابتی شود.

2) نوشیدنی‌ها: نیاز اصلی صنعت بسته بندی نوشیدنی‌ها، نوآوری است. کاهش اتکا به پلاستیک تجزیه ناپذیر و تکیه بر روش‌های سازگار با محیط زیست، موجب شده است تا فرآیندهای تولید بسته بندی نوشیدنی تغییر و تحول پیدا کند.

3) شیرینی‌ها: مهم‌ترین اصل برای تولید یک شیرینی، مزه خوب و ظاهر هوس‌انگیز آن است. بسته بندی‌ شیرینی نیز بایستی بتواند این حس را در بینندگان ایجاد کند تا آن‌ها به خرید شیرینی ترغیب شوند. شرکت‌های فعال در حوزه شیرینی اخیرا محصولات جدیدی را به بازار عرضه کرده‌اند که برای رسوخ در بازار و جلب نظر مشتریان، به بسته بندی متفاوتی نیاز دارند.

4) نان و شبه نان: برخلاف کشورمان، نان در بسیاری از نقاط اروپا به صورت صنعتی عرضه می‌شود. مهم‌ترین مشخصه یک نان خوب برای مشتریان، تازگی آن است. علاوه برآن مشتریان انتظار دارند تا بسته بندی نان این ماده غذایی را برای مدتی از فساد دور نگه دارد. همانند صنعت خوراکی‌ها، بسته بندی نان و شبه نان نیز قوانین بسیاری دارد که فعالیت در این حوزه را بسیار پیچیده جلوه می‎دهد.

5) داروها: مکمل‌های ویتامین و املاح معدنی، بخشی از تولیدات جدید دارویی جهان را تشکیل می‌دهند. برخلاف داروهای پزشکی، مکمل‌ها به شکل تازه‌ای از بسته بندی نیاز دارند که به طور کلی با داروها متفاوت است. مکمل‌های دارویی بیش از آن‌که دارو باشند، به خوراکی شباهت دارند.

6) لوازم آرایشی: کمتر کسی این روزها به ظاهر خود اهمیت نمی‌دهد! صنعت لوازم آرایشی روز به روز در حال پیشرفت است. تمامی کرم‌ها، لوسیون‌ها، شامپوها و ماسک‌ها برای نگهداری به بسته بندی‌های ایمن نیاز دارند. علاوه برآن طرح بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی در جلب نظر مخاطبان تاثیرگذار است.

7) مواد غیرخوراکی: دسته هفتم از انواع بسته بندی بازه گسترده‌ای دارد. انواع مواد غیرخوراکی همچون مواد شیمیایی مایع و جامد در این طبقه از انواع دسته بندی جای دارند. هر روز نوع جدیدی از روغن‌های صنعتی، رنگ‌ها و حلال‌ها تولید می‌شود که برای نگهداری هرکدام از آن‌ها به نوع خاصی از بسته بندی نیاز است.

8) کالاهای صنعتی: تولیدکنندگان کالاهای صنعتی، به دنبال بیشترین میزان پایداری برای بسته بندی تولیدات خود هستند. بسته بندی مواد صنعتی بایستی سطح قابل توجهی از مقاومت را در برابر ضربات نشان دهد. از همین رو انواع جدیدی از فیلم استرچ و تسمه پلاستیکی برای بسته بندی کالاهای صنعتی معرفی شده‌اند که نسبت به انواع پیشین، مقاومت بیشتری دارند.

 

تغییرات جدید برای برگزاری بهتر INTERPACK 2023
با هدف کاهش فواصل بین مناطق مختلف در نمایشگاه بسته بندی Interpack و ایجاد امکان بازدید کامل تر حتی در ساعات شلوغ و پر رفت و آمد طراحی مسیر های ورودی، مکان غرفه ها و حتی سالن جدید مسه دوسلدورف 1 و ورودی جنوبی مجاور آن از نو صورت گرفته است. بدین ترتیب هم بازدیدکنندگان و هم غرفه داران قادر خواهند بود حضور کارآمدتر و رضایت بخش تری را تجربه نمایند.

شرکت کنندگان نمایشگاه بسته بندی Interpack قادر خواهند بود از خدمات آنلاین ویژه ای بهره مند شوند که می تواند زمان مفید آنها را برای حضور در نمایشگاه افزایش دهد. بخشی از این برنامه ها و همچنین رویداد های آموزنده و ابتکارات محیطی آگاهانه مانند کمپین SAVE FOOD و سمینار های مختلف پیرامون موضوعات پایداری و حفاظت از محیط زیست خواهد بود.

 Interpack 2023 nueva fecha TF