امید نیک‌نژاد، مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از تولید ماهیانه هزار تن کاغذ چاپ و تحریر علاوه بر تعهدی که این شرکت به وزارت آموزش و پرورش دارد،‌ خبر داد.

وی ادامه داد:‌ در حاشیه مراسم آغاز تولید از کاغذ چاپ و تحریر ویژه کتب درسی دانش‌آموزان کشور که هفته گذشته در مازندران و با حضور مسئولان برگزار شد،‌ مذاکراتی با معاون فرهنگی وزارت ارشاد در زمینه پاسخ به نیاز نشر داشتیم.

نیک‌نژاد تصریح کرد: در نتیجه این مذاکرات شرکت چوب و کاغذ مازندران متعهد شد که ماهیانه هزار تن کاغذ چاپ و تحریر را تولید و در اختیار جامعه نشر قرار دهد. از اول شهریور ماه ما این آمادگی این را داریم که هزار تن کاغذ را به بازار وارد کرده یا در اختیار وزارت ارشاد قرار دهیم.

وی در خصوص چگونگی توزیع این کاغذها گفت:‌ با توجه به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرف قرارداد ما با حوزه نشر است،‌ درباره سازو کار این توزیع باید در جلساتی که بین دو طرف در هفته‌های آتی تصمیم‌گیری شود.
نیک‌نژاد افزود: وضعیت تولید و صادرات در مجموعه چوب و کاغذ بسیار مطلوب است‌. ما در قراردادی که با وزارت آموزش و پرورش داشتیم،‌ متعهد شدیم که 30 هزار تن کاغذ که در حقیقت 70 درصد نیاز سازمان چاپ کتب درسی کشور است را تولید کنیم.

به گفته وی؛ در سال‌های اخیر مصوبات زیادی توسط دستگاه‌های اجرایی مختلف در مورد تولید کاغذ چاپ و تحریر در کارخانه چوب و کاغذ مازندران به تصویب رسیده که تنها روی کاغذ مانده بود اما آنچه باعث شد در عین ناامیدی عده‌ای، روند سابق گسسته و به نقطه فعلی برسیم، توکل به خدا، تاثیرناپذیری از مافیای کاغذ و مداومت و ایستادگی بر این راه درست بود و هست.

مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت: خوشحالم که الان از این دستاورد بزرگ همگان مشعوف شده و از آن نام به‌عنوان اقدامی بزرگ نام می‌برند اما برای اولین‌بار اینجا می‌گویم روزهایی بود که در مسیر تولید، از احضار به دادگاه تا عدم همکاری دستگاه‌های مختلف را پیش رو داشتیم، اما ناامید نشدیم؛ چرا که می‌دانستم می‌توانیم این ظرفیت بزرگ ملی را در مسیر خود قرار دهم که الحمدالله قرار گرفت. قول می‌دهم سال بعد کل کاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش را تولید کنیم.