مدیر پنجمین دوره نمایشگاه کاغذ و مقوا با تشریح دستاورهای این دوره از امضای قراردادهای نوسازی ماشین‌آلات بین شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های هندی و چینی خبر داد.
رضا امیدی، مدیر پنجمین دوره نمایشگاه کاغذ و مقوا، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به دستاوردهای این دوره نمایشگاه گفت:‌ در این دوره نمایشگاه مذاکراتی در زمینه تأمین مواد اولیه و روابط متقابل تجاری بین ایران و روسیه در زمینه تأمین مواد اولیه چوب، چیپس چوب و... بین شرکت‌های ایرانی و روس انجام شد و قراردادهایی نیز به امضا رسید.

وی ادامه داد:‌ در این دوره شرکت‌های هندی حاضر در نمایشگاه در بحث ماشین‌سازی فعال بودند و با توجه به قدیمی بودن برخی از تکنولوژی‌های کاغذسازی ما بحث ورود دانش و تکنولوژی و بازسازی مطرح بود. در صنعت کاغذ ما شرکت‌های قدیمی با تکنولوژی‌های قدیمی کار می‌کنند‌، این تکنولوژی‌ها هم هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد و هم بحث کیفیت و کمیت را دچار مشکل می‌کند.

امیدی تصریح کرد:‌ با توجه به سابقه 50 ساله کاغذسازی در ایران این الزام وجود دارد که توانمندی‌های شرکت‌های داخلی را در زمینه تولید کاغذ تحریر و بسته‌بندی فعال کنیم،‌ انتظار فعالان این عرصه این است که برای تأمین منابع مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی شرکت‌های فعال دولت وارد میدان شود.

وی با اشاره به حضور معاون صنایع وزارت صمت و مدیرکل سلولزی وزارت صمت در نمایشگاه کاغذ گفت:‌ انتظار ما این بود که از وزارت فرهنگ، معاون وزیر هم حضور پیدا می‌کرد، با توجه به اهتمام یک‌سال اخیر در زمینه خودکفایی در کاغذ تحریر از نزدیک با مسائل شرکت‌های کاغذسازی آشنا می‌شدند، نشستی برگزار و راهکارها شناسایی می‌شد، همچنین کمک‌هایی که دولت می‌تواند به بخش خصوصی ارائه کند نیز مشخص می‌شد.

امیدی با اشاره به تفاوت ماهوی این دوره نمایشگاه با دوره‌های قبل یادآور شد:‌ اگر بخواهیم نمایشگاه امسال را با سال قبل مقایسه کنیم، بیش از 100 درصد افزایش مشارکت‌کننده داشتیم، این دوره با استقبال چشمگیری روبرو شدیم؛ البته بحث ما کمیت نبود،‌ ما روی کیفیت تلاش داشتیم، بحث ما حضور شرکت‌هایی بود که حرفی برای گفتن داشته باشند و حضورشان دستاوردی برای صنعت کاغذسازی داشته باشد. برای همین اکثر شرکت‌های خارجی حاضر در زمینه تولید ماشین‌آلات فعال بودند که در این زمینه به قراردادهایی نیز رسیدیم.