احمد صلصال
یکشنبه 06 اردیبهشت 1394 ساعت 10:45

احمد صلصال

احمد صلصال فرزند حبیب الله معروف به صحاف، متولد خردادماه سال 1321در محله مسجد نو اصفهان. او تحصیلات ابتدائی را به صورت روزانه طی کرد و به خاطر از دست دادن پدر او به عنوان نان آور خانواده چهار نفری خود اجباراً ترک تحصیل کرده در کارخانه شهناز اصفهان به عنوان پادو،کار خود را آغاز کرد تا بتواند خانواده را اداره نماید. دو سال به عنوان دستیار مهندس نصاب آلمانی به نام هانس روزها سخت کوشید و شب به تحصیل می پرداخت تا به اخذ سیکل اول متوسطه نائل گردید. حاصل کار روزانه او در کنار مهندس آلمانی، چون دانشگاهی به او صنعتگری آموخت و با انجام این دوره اگر چه هانس او را جهت همکاری دعوت کرد، او نپذیرفت و مغازه پدری را در میدان نقش جهان جنب مسجد شیخ لطف الله تجهیز و دوک و مقواسازی را که از پدر به ارث داشت شروع نمود.

او می گوید: پدرم کار دوک سازی را با دست انجام می داد. ولی من به خاطر اینکه زیر نظر یک مهندس ماشین ساز و نصاب کارخانه کار کرده بودم، انگیزه ای شد تا دوک سازی را مکانیزه کنم و موفق شدم در کنار دوک سازی، ماشین سازی را نیز شروع نمایم . چنانچه ماشین های مورد احتیاج را با تفکر خود، طراحی و تولید کردم. وی در همین کارگاه محقر، ماشین تیغ تیزکن اتوماتیک با عرض 2 متر (تیغ های گیوتین کاغذ و آهن) را جهت نیاز خود ساخت که کارخانه معظمی، ماشین و تکنولوژی او را خرید و او تشویق شد تا کار ماشین سازی را ادامه دهد.

حاج احمد صلصال سال 1342 به کارخانجات مقواسازی، پیشنهاد بهینه و بهداشتی نمودن محصولات مقوای خاکستری را به کارخانه سازنده داد که پذیرفته نشد. ولی ایشان محصولات همان کارخانه را خرید و با بضاعت ضعیف خود با کاغذ سفید روکش کرده که هم زیبا و هم بهداشتی بود. سپس از طرف شخصی سرمایه گذار به او پیشنهاد شراکت در طراحی و ساخت کارخانه مقواسازی گلشهر ارائه شد که او صادقانه پذیرفت و تا اتمام پروژه پیش رفت ولی به خاطر عدم توافق بین شرکا، کارخانه از پیشرفت باز ایستاد چنانچه دیگر فعال نشد. بنابراین وی آنچه اندوخته داشت را از دست داد و  با دست خالی و نداشتن محل کسب ولی با قدرت برای چندمین بار مصمم تر آغازگر حرکت جدید زندگی و آینده شد و در یکی از باغ های اطراف اصفهان با دست خالی مقوا ساخت و خداوند به خاطر صداقت و پشتکار چنین شخصی او را یار شد و زحمات چندین ساله اش به بار نشست و سال 1348 مقواسازی صلصال را در منطقه درچه پیاز تاسیس کرد و روکش مقوا با کاغذ را به صورت صنعتی آغاز کرد که در آن زمان تولیدات او در  سراسر کشور با حواله بازرگانی توزیع می شد.

فعالیت های اجرائی و صنعتی:

-ساخت دوک و لوله مقوائی به صورت دست ساز در ابتدای زندگی-طراحی،ساخت و نصب خط تولید مقوا در اکثر شهرهای ایران

-طراحی،ساخت و اخذ مجوز ماشین های روکش مقوا (لمینت) سال 1344

-طراحی و ساخت خط تولید مقوای رول به صورت حرارت مستقیم بدون استفاده از بخار برای اولین بار در جهان در سال1354

-طراحی و ساخت ماشین آلات تولید مقوای بهداشتی به پیشنهاد اداره بهداشت در سال1359

-طراحی و ساخت دستگاه بشکه مقوائی جهت قیر در سال1362

-دمونتاژ، نصب و راه اندازی خط تولید کاغذ کرافت در شرکت تولیدی صنعتی میثم کاغذ سال 1375که توسط رئیس جمهور وقت افتتاح شد

-مدیر عامل:شرکت میثم کاغذ سال 1375 تا 1381 و مدیریت عامل از سال 1381 تا 1389

عضویت در مجامع صنعتی و علمی:

-عضو اتاق بازرگانی صنعت و معدن استان اصفهان

-عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی همگن صنایع سلولزی و شیمیایی(سال1385تا1387)

-عضو و رئیس هیئت مدیره شرکت میثم کاغذ و شرکت پارس کارتن سپاهان

افتخارات علمی و صنعتی:

-دریافت لوح تقدیر از طرف شرکت سهامی نمایشگاه های  صنایع چوب و تجهیزات وابستهWIPEX9009در سال1388

-دریافت لوح تقدیر جهت  احداث ساختمان مدرسه کانون دولت آباد سال1374

-دریافت لوح تقدیر به مناسبت نوآوری در صنعت کاغذسازی و تولید محصولات جدید در سال 1385

-دریافت لوح تندیس افتخار پیشکسوت سال1389 جشنواره صنعت،معدن و هنر اصفهان

تعداد دفعات مشاهده 2615
نظر بدهید 27 6