اهمیت ریل ها در ماشین Flexo Printer
دوشنبه 28 اردیبهشت ماه 1394

از اجزا بسیار مهم در خطوط تولید تبدیل شیت به جعبه box maker → Flexo Printer ریل این ماشین می باشد که یونیت های اصلی آن شامل فیدر، یونیت های چاپگر، چاقوها (چاک زن ها) و همچنین روتاری دایکات بر روی آن حرکت می کنند.
در اکثر خطوط تولید Flexo سیستم انتقال نیرو از موتور اصلی به یونیت های دیگر توسط دنده های فولادی صورت می گیرد. البته در این خصوص ماشین هایی با سیستم یونیت های ثابت نظیر Vaccum transfer بصورت استثناء وجود دارند که مورد بحث ما نیستند.
امروزه مشاهده می شود که تعداد زیادی از چاپگرهای فلکسو در صنعت کارتن در حال آسیب دیدن جدی هستند و علت آن تراز نبودن ریل این ماشین هاست.
در برخی موارد، در هنگام نصب خطوط تولید، دقت لازم صورت نمی گیرد که ریل این ماشین ها موازی، گونیا و تراز نصب شود تا دنده های انتقال نیرو که در Gear Box های کنار یونیت ها می باشد در موقعیت مناسبی نسبت به هم قرار گیرند. زیرا اگر این دنده های فولادی در Center دنده روبروی خود قرار نگیرد به یکدیگر آسیب می زنند و باعث شده به سرعت مستهلک و فرسوده شوند. این اتفاق متأسفانه در برخی از کارخانجات در حال رخ دادن است. همچنین در برخی موارد خراب شدن بلبرینگ های چرخ در یونیت ها نیز می تواند باعث بروز مشکل گردد. زیرا زمانی که بلبرینگ ها فرسوده و آسیب دیده باشند و یا توپهای فلزی آنها فرسوده باشد در آن نقطه یونیت مقداری به سمت پایین آمده و از حالت تراز اصلی خارج می شود که این حالت سبب می شود فشار مستقیم به دنده ها منتقل گردد.

alt
در نتیجه جهت حصول اطمینان از مساعد بودن شرایط عملکرد دنده ها در این ماشین و جلوگیری از آسیب های جدی و پرهزینه در آن، حتماً می بایست ریل های ماشین در شرایط مناسبی از نظر تراز بودن، موازی بودن و نیز گونیا بودن نسبت به هم قرار گیرند و همینطور بلبرینگ های چرخ های یونیت ها سالم باشند.
همچنین برآمدگی بر اثر کثیفی بر روی ریل ها وجود نداشته باشد چون این برآمدگی ها می تواند ناشی از کثیف بودن ریل ها نیز باشد و باعث بروز مشکل می گردد.
جهت چک کردن این موارد می توان با دقت نظر در موازی بودن یونیت ها (موازی بودن یونیت ها را می توان با نگاه کردن از کنار دستگاه تشخیص داد) اطمینان حاصل کرد که از نظر ارتفاع نیز یونیت ها نسبت به هم در یک حالت قرار داشته باشند و بالای آنها پله ای نسبت به یونیت کناری نداشته باشد.

 

تهیه و تنظیم:
امیر سرخیل


تعداد دفعات مشاهده 997