معامله‌گر موفق كيست؟
یکشنبه 27 اردیبهشت ماه 1394

يك معامله‌گر موفق در بورس، بايد ياد بگيرد كه چگونه با دوره‌هاي افول بازار و نيز معاملات زيان‌ده خود برخورد كند. تفاوت بين يك سهامدار موفق و ناموفق اين است كه حتي اگر هر دو به يك نسبت در معاملات خود متحمل زيان شوند، سرمايه‌گذار موفق همچنان با انرژي مثبت از نظر مالي و رواني در بازار باقي مي‌ماند اما ديگري مايوس و سرخورده مي‌شود. برندگان در بازار سرمايه نيك دريافته‌اند كه روش پيروزي در پيش گرفتن برخوردي صبورانه و فكورانه است.

آنها طي سال‌ها فهميده‌اند كه بازار در پاره‌اي اوقات، حتي به مدت چند سال، در روند كاهشي قرار مي‌گيرد و ناگهان روزي، هنگامي كه هيچ كس انتظار ندارد، شيپور افزايش قيمت‌ها به صدا درمي‌آيد. اين موضوع مهمي است كه بپذيريم ريزش، نزول، سقوط يا كاهش قيمت‌ها، بخشي از قوانين بازي بازار است كه ناچار بايد آنها را فرا گرفت و رعايت كرد.
چندين عامل ديگر نيز در موفقيت معامله‌گران بازار سهام تاثيرگذار است كه در گفت‌و‌گوي زير كه با محسن نظري، تحليل‌گر پايگاه تحليلي- خبري بورس 24، صورت گرفته به برخي از آنها اشاره شده است.
معامله‌گر موفق در بازار سهام از نظر شما چه ويژگي‌هايي دارد؟
فردي در بازار سهام مي‌تواند معاملات موفقي داشته باشد كه بتواند از كاركرد چند عامل به طور همزمان سود ببرد؛ در ابتدا هميشه سعي داشته باشد از علم فاندامنتال و تكنيكال به طور همزمان در انتخاب سهام استفاده كند، اين انتخاب مي‌تواند به صورت مستقيم از طريق فراگيري علوم مزبور باشد يا به طور غيرمستقيم با استفاده از دانش ساير افراد حرفه‌اي در اين زمينه يا استفاده از خدمات سايت‌هاي مشاوره‌اي. در هر حال، انتخاب سهام و سرمايه‌گذاري بايد بر اساس اصول علمي باشد نه مبتني بر شايعات و منابع تاييد نشده. در سال‌هاي گذشته موارد بسياري ديده شده است كه سهامداران و سرمايه‌گذاراني كه مسير درست و علمي براي سرمايه‌گذاري انتخاب نمي‌كنند پس از گذشت مدت زماني با مشكل مواجه شده و با ضررهاي سنگين بازار سرمايه را ترك گفته‌اند.
علاوه بر اين، يك سرمايه‌گذار موفق هميشه ديدگاه خود را در بازه زماني ميان‌مدت و بلند‌مدت متمركز مي‌كند. واقعيت اين است كه نوسان‌گيري در بازار سرمايه سودهاي كوتاه‌مدت و شيريني را به همراه دارد. اما ريسك‌هاي آن هم مي‌تواند ضرر‌هاي جبران‌ناپذيري به سرمايه‌گذاران وارد آورد. صبور بودن در بازار سرمايه يكي از كليدهاي اصلي موفقيت است.
يك معامله‌گر موفق از نظر شما در جايي مثل بورس تهران به چه ميزان سودآوري در سال دست مي‌يابد؟
يك معامله‌گر موفق اگر پارامترهاي پيش گفته را هميشه رعايت كند مي‌تواند ضريب خطاي خود را در بازار تا حد بسيار مطلوبي كاهش دهد و وارد معاملاتي شود كه احتمال بازدهي و سودآوري بسيار بالا در آن وجود دارد. به همين علت در طول سال، يك سرمايه‌گذار موفق چندين بار در موقعيت شناسايي سود از معاملات خود قرار مي‌گيرد و در اين موقعيت‌ها با شناسايي سهام برتر و پر پتانسيل بازار مي‌تواند سودهاي نجومي و بالايي را شناسايي كند. 
برخي معتقدند در بورس تهران با توجه به ريسك‌هاي اين بازار، سرمايه‌گذاري با افق زماني بلند مدت از ريسك زيادي برخوردار است. نظر شما در اين مورد چيست؟
من با اين نظريه مخالفم. اتفاقا تجربه سال‌هاي گذشته كاملا اثبات كرده است كه سهامداراني كه معاملات خود را در نوسان‌گيري و با ديد كوتاه مدت متمركز كرده بودند با ضررهاي بسيار سنگيني مواجه شدند و ريسك و خطراتي كه سرمايه آنها را تهديد كرده بسيار بيشتر بوده است. نوسان‌گيري علاوه بر خطر نوسانات بازار، استرس و ساير فشار‌هاي عصبي و روحي را بر فرد سرمايه‌گذار وارد مي‌كند. متاسفانه مدتي است در بازار سرمايه شاهد رويه مورد اشاره يعني غلبه ديدگاه بسيار كوتاه‌مدت هستيم. به عبارت ديگر، شكل‌گيري همان تصميم‌هاي احساسي و مقطعي كه منشا نگاه كوتاه‌مدت سهامداران است، بازار را دچار نوسانات شديد كرده است.
برخي معتقدند تسلط به تحليل، براي موفقيت در بازار سرمايه كافي است. به نظر شما آيا اين گزاره در بورس تهران هم صادق است؟ چرا؟
تنها تسلط به اصول تحليلگري در بازار سرمايه كافي نيست؛ رفتار شناسي در بازار و داشتن صبر و برنامه مشخص در بازار هم لازمه سرمايه‌گذاري موفق به حساب مي‌آيد.
موج‌هاي صعودي و نزولي همواره در مقاطع كوتاه‌مدت در بازار شكل مي‌گيرند و تاثيرات آنها نيز كوتاه‌مدت است. اما در صورتي كه انتخاب يك سهم مناسب با افق زماني معقول و بر اساس اصول علمي و روش درست صورت بگيرد به جرات مي‌توان گفت در بالاي 90 درصد موقعيت‌ها سهام منتخب با روند صعودي همراه شده و در بازه زماني مقتضي به هدف خود خواهند رسيد. در اين بين با كمي صبر و اطمينان به تحليل و انتخاب سهام خريداري شده مي‌توان موفقيت مطلوبي حاصل كرد.
نظريه‌اي وجود دارد كه مي‌گويد نبايد با روند بازار جنگيد و همراهي با بازار در موجهاي صعودي و نزولي معمولا بهترين نتيجه را نصيب سرمايه‌گذار مي‌كند. نظر شما درباره اين اعتقاد چيست؟
برخي از سهامداران ريسك پذير سرمايه‌هاي خود را براي كسب سود بيشتر در موج‌هاي صعودي بازار وارد مي‌كنند. اين موج‌ها بيشتر بر اساس حركات خاص برخي از سهامداران يا بر اساس جو‌هاي احساسي و اخبار و شايعات شكل مي‌گيرد.
در اين مواقع رفتار شناسي بازار به كمك معامله‌گر مي‌‌آيد؛ اگر معامله‌گر تشخيص بدهد روند ايجاد شده بر اساس اتفاق يا جريان بنيادي است، مي‌تواند معامله خود را بر اساس جريان فوق تنظيم كند. اما اگر موج‌هاي صعودي يا نزولي بر اساس جوهاي احساسي يا شايعات ايجاد شده است؛ غالبا بايد از چنين جو‌ها و موج‌هاي كاذبي دوري گزيد يا براي فروش از آنها استفاده كرد.
براي تبديل شدن به يك معامله‌گر موفق در بورس تهران طي چه مراحلي را توصيه مي‌كنيد؟ 
براي تبديل شدن به يك معامله‌گر موفق توصيه مي‌شود سرمايه‌گذاران در ابتدا يا به فراگيري علوم بنيادي و تكنيكالي اقدام كنند يا هميشه از حضور يك مشاور در كنار خود بهره ببرند. در قدم‌هاي بعدي مشخص كردن افق زماني سرمايه‌گذاري و ميزان پذيرش ريسك و در نهايت انتخاب درست و در پيش گرفتن صبوري نسبت به سهم و دوري كردن از جو‌هاي رواني كاذب مي‌تواند موفقيت معامله‌گران را در بازار تضمين كند.


تعداد دفعات مشاهده 1070